Zaawansowany system sterowania parkingiem

Nowoczesne systemy parkingowe, jakie działają na wielu obiektach sportowych czy biurowych są doskonałymi ułatwieniami kontroli ruchu pojazdów na terenie parkingu. My jednak zauważyliśmy w nich pewien mankament, który znacznie utrudnił wybór systemu do naszego własnego parkingu, powstającego na terenie zabudowań jednostki. System parkingowy nie miał bowiem żadnych poważniejszych zabezpieczeń, ograniczających możliwość jego obejścia.

Zabezpieczony system automatyzacji parkingu

zaawansowany automatyczny system parkingowyZ tego powodu, zdecydowaliśmy się poszukać takiego systemu, który miałby wszystkie zalety które były przez nas wymagane, aczkolwiek żadnych z wad systemów nie mających zabezpieczenia. Wszystkie te wymagania spełniał nowoczesny, zaawansowany automatyczny system parkingowy, uważany za najbardziej rozbudowany system automatyzacji jaki obecnie jest w użyciu. Nie jest to system używany na co dzień na wielu obiektach, gdyż przede wszystkim zaprojektowany jest z myślą o wysokim poziomie kontroli ruchu osobowego. Zamiast zwykłych małych szlabanów, w owym systemie wjazd na teren parkingu blokują bramy, które otwierane są za pomocą terminala mającego czytnik kart identyfikacyjnych. Nad bramami i szlabanami umieszczone są fotokomórki, rejestrujące ruch pojazdów, i zamykające bramę natychmiast po przejeździe pierwszego samochodu. Uniemożliwia to próby wjazdu nieupoważnionych pojazdów przed zamknięciem bramy, co jest dość częstym procederem w wielu obiektach użytkowych, mających automatyczne systemy parkingowe. Kamery, również umieszczone nad bramami, nie tylko rejestrują samochody które próbują pokonać zabezpieczenia, ale służą również do ułatwienia dostępu osobom upoważnionym. Połączone są bowiem z systemem rozpoznawania kształtu, który analizuje wygląd samochodu z bazą danych pojazdów upoważnionych do wjazdu na teren obiektu, i samoczynnie otwiera bramę po wykryciu takiego pojazdu na podjeździe. Działa więc bardzo podobnie jak zabezpieczenia rozpoznające twarze, montowane w wielu nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. Nie jest to jedyne zabezpieczenie w owym systemie.

Miejsca zarezerwowane, które wykupywane są zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem, mogą być zablokowane za pomocą otwieranych barierek, umieszczonych tuż przy granicy przestrzeni na pojazd. Owe barierki uniemożliwiają wjazd na miejsce, podobnie jak standardowe słupki czy ograniczniki na osiedlowych parkingach. Barierki mogą być również podniesione w momencie w którym dozwolony czas przebywania pojazdu na terenie parkingu zostanie przekroczony.