Zacewnikowanie pęcherza lub wywołanie porodu

 

Cewnik foleya służy do cewnikowania, w zależności od jakości wykonania materiału, jest on skuteczny. jest to giętki cewnik, najczęściej wykonany z lateksu, stosowane do odprowadzania moczy z pęcherza moczowego do cewnika. Jego charakterystyczną cechą jest balonik nie większy niż średnica cewki moczowej, który jest wypełniany wodą i utrzymuje narzędzie na stałe w pęcherzu. 

Jaki cewnik jest najbardziej odpowiedni?

cewnik foleya dwudrożny

Zapalenie pęcherza, problemy u osób starszych z prostata, kamieniami na woreczku, to schorzenia, które w końcu wymagają zacewnikowania. Cewnik pokryty jest dodatkowo elastomerem silikonowym, który ma ułatwić wkładanie i poślizg cewnika. Modele lateksowe powleczone silikonem służą do około 2 tygodni non stop. Porządny cewnik foleya dwurożny jest bardzo starannie wykonany i dobrany do schorzenia. Cewnik powinien być elastyczna konstrukcją, dzięki której łatwo i gładko powinno się go wprowadzać do cewki, cewnik powinien być nieodczuwalny. Został specjalnie skonstruowany do długiego i długotrwałego stosowania. Cechy charakterystyczne dla cewnika to nietoksyczność, łatwość zakładania, jest lateksowy, posiada dwa otwory boczne naprzeciw siebie. Cewniki są bardzo sterylne, jednak do stosowania tylko maksymalnie przez dwa tygodnie, po tym czasie jest do wyrzucenia, tak więc są jednorazowe. Rozmiar cewnika jak i pojemność balony to kwestia osobista, każdy powinien dobrać odpowiedni do siebie. Co ciekawe, cewnik foleya dwudrożny wspomaga szybsze dojrzewanie szyjki macicy pomaga również szybciej wywołać poród, a w wielu przypadkach w ogóle go umożliwić. Dzięki niemu również można uniknąć poważnych konsekwencji związanych z porodem. Indukcja porodu cewnikiem sprawdza sie w tedy gdy szyjka macicy jest rozwarta na około 1 centymetr, w tedy za pomocą pęcherzyka, wypełnionego solą fizjologiczną rozwiera się szyjkę macicy i zdecydowanie przyspiesza poród. Zalety cewnika foleya, to wykonanie, cena jest stosunkowo niska do jakości, są wygodne , proste i bezpieczne. Wady w tym przypadku mogą być takie, że cewnik nie może być stosowany przykładowo w przypadku krwawienia dróg rodnych.

Cewnikowanie to dość nieprzyjemna sprawa. Jednak kiedy trzeba zacewnikować pęcherz lub wywołać poród, to niestety nie ma zmiłuj się. Trzeba działać konkretnie i szybko, warto tez wiedzieć czy nie mamy alergii na lateks, gdyż większość cewników jest lateksowa, oczywiście mogą być i takie, które są powlekane srebrem, ale to niezwykła rzadkość. Jeżeli jednak bardzo potrzebujemy takich cewników znajdziemy je śmiało w sklepach medycznych.