Zadania profesjonalnych monitoringów farm fotowoltaicznych

 

Pozyskiwanie energii odnawialnej z promieniowania słonecznego cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Montowane na dachach mikroinstalacje pozwalają na zaspokojenie potrzeb gospodarstw domowych. Farmy fotowoltaiczne wytwarzają natomiast duże ilości energii, która jest odsprzedawana do sieci energetycznych. Jest to inwestycja wymagająca terenu, gdzie zostanie ustawiona instalacja oraz profesjonalnego monitoringu farmy fotowoltaicznej, którym zajmują się fachowe firmy.

Czym zajmują się profesjonalne monitoringi farm fotowoltaicznych?

profesjonalny monitoring farmy fotowoltaicznejPlan budowy farmy fotowoltaicznej powinien wziąć pod uwagę teren, na którym będzie ona usytuowana. Musi to być płaski obszar o niskiej jakości gruncie z siecią niskiego lub średniego napięcia w bliskiej odległości. Żadna inna instalacja energetyczna nie jest tak szybka w montażu, przez co farmy pozyskujące energię odnawialną z promieniowania słonecznego są coraz popularniejsze. Są one znacznie korzystniejsze w budowie i utrzymaniu oraz pozwalają lepiej zadbać o planetę. Aby działały jak najsprawniej, do ich obsługi zatrudniany jest profesjonalny monitoring farmy fotowoltaicznej. Fachowcy pracujący w firmach tego typu oferują szeroki zakres usług w dziedzinie utrzymania paneli słonecznych. Zajmują się zarządzaniem operacyjnym, obsługą oraz serwisem czy też optymalizacją ustawień. Dbają o to, aby na farmie nie pojawiły się żadne poważniejsze awarie, a w przypadku tych mniejszych, szybko dokonują napraw oraz analizują działanie poszczególnych urządzeń, w celu przewidywania przyszłych zdarzeń. Ich zadaniem jest również optymalizacja działania całej instalacji, pozwalająca na szybką i sprawną realizację serwisu. Możliwość przebudowy, rozbudowy czy modyfikacji w ustawieniu paneli pozwala na zaplanowanie kolejnych kroków w funkcjonowaniu instalacji. Ważnym elementem zarządzania farmą jest również czyszczenie paneli, ponieważ rozstawione na otwartej przestrzeni, są narażone na zabrudzenia i zniszczenia spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozwala na zaoszczędzenie ogromnych kosztów montażu instalacji energetycznych oraz ich późniejszego utrzymania. Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga jej późniejszego zarządzania, jednak obecność fachowców w tej dziedzinie pozwala na sprawną i szybką obsługę paneli. Zajmują się oni nie tylko monitoringiem oraz serwisem, ale również analizą ich funkcjonalności. Dzięki temu przewidują oni ewentualne awarie farmy oraz zajmują się ich zapobieganiem.