Nie każda miejscowość ma dostęp do kanalizacji. W takich sytuacjach mieszkańcy sami muszą znaleźć rozwiązanie, w jaki sposób będą radzić sobie z nieczystościami produkowanymi przez gospodarstwo domowe. Ekologicznym rozwiązaniem jest na pewno przydomowa oczyszczalnia ścieków. Z drugiej strony jest to metoda kosztowna, która zwraca się dopiero po kilku latach, a poza tym potrzeba sporo wolnej przestrzeni, aby zbudować taką oczyszczalnię.
Budowa szamb z elementów betonowych
Co w przypadku działek o niewielkiej powierzchni, gdzie nie ma możliwości zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków? Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie szambo betonowe albo plastikowe. Większość decyduje się na zbiorniki betonowe, ponieważ są trwalsze i szczelniejsze. Sprawdzają się też dobrze przy wysokim poziomie wód gruntowych, bo idealnie osadzają się w gruncie. Nawet gdy z powodu długotrwałych ulew dochodzi do podwyższenia poziomu wód gruntowych, nie ma opcji, by zbiornik betonowy został wypchnięty na powierzchnię (co może się niestety zdarzyć w przypadku zbiornika plastikowego, więc przed montażem warto zawsze zbadać poziom wód gruntowych!). Po prostu zbiorniki betonowe są zbyt ciężkie – zbudowane są z połączonych ze sobą elementów żelbetonowych. Całość zasłonięta jest od powierzchni włazem, a w nim znajduje się otwór inspekcyjny – rozwiązanie bezpieczne, bo w czasie pompowania szamba nie trzeba otwierać całego włazu, a wystarczy odsłonięcie otworu inspekcyjnego, by poprzez niego przeprowadzić wąż pompujący. Nowoczesne szamba w przypadku niewielkiej powierzchni wokół gospodarstwa domowego mogą być zagospodarowane jako miejsca parkingowe, postojowe – włazy są bardzo solidne, dlatego bez problemu będą utrzymywać samochód osobowy. Niektórzy decydują się nawet na budowę takich szamb jak szamba betonowe z dwiema komorami, dzięki czemu ich pompowanie będzie o wiele rzadsze. To pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z pompowaniem i wywozem nieczystości. Elementy szamb betonowych są bardzo ciężkie, dlatego tak idealnie wpasowują się w otwór w gruncie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że działka musi posiadać odpowiedni podjazd dla samochodów ciężarowych, które będą dostarczać elementy do montażu.
Podjazd musi być dość szeroki i na pewno nie może być bardzo stromy, bo wtedy wjazd ciężarówek z częściami żelbetonowymi będzie niemożliwy. O tym wszystkim z pewnością poinformuje nas firma, która zajmie się projektem oraz budową szamba betonowego. Jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, na które warto postawić również wtedy, gdy niedługo ma nastąpić przyłączenie gospodarstwa domowego do systemu kanalizacji.