Zalety izolacji tekstylnych

Prowadzenie zakładu produkcyjnego, fabryk czy zakładów chemicznych wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na energię. Aby opłaty za wykorzystanie energii nie przewyższyły dochodów z prowadzonej działalności, bardzo ważne jest uchronienie maszyn pracujących w hali przed dużymi stratami ciepła.

Czym jest termiczna izolacja termiczna?

tekstylna cienka izolacja termicznaProwadzenie zakładów produkcyjnych i fabryk jest związane z koniecznością utrzymania ogromnej ilości używanych maszyn. Maja one duże zapotrzebowanie na energię, co przekłada się na konieczność zapłaty ogromnych rachunków za energię zużytą przez maszyny produkcyjne. Aby zmniejszyć koszty eksploatacyjne, większość właścicieli fabryk decyduje się na zapobieganie zbyt dużym stratom ciepła przez maszyny. Oprócz względów ekonomicznych, ma to także pozytywny wpływ na pracowników, chroniąc ich przed oparzeniami. Najczęściej w zakładach produkcyjnych używana jest tekstylna cienka izolacja termiczna. Izolacja termiczna to tak naprawdę materace izolacyjne, które montowane są na wszystkich elementach w zakładach produkcyjnych, gdzie jest ryzyko dużych strat ciepła. Zazwyczaj tego typu izolacje tekstylną stosuje się do silników maszyn, na instalacjach przemysłowych, czy na obudowach turbin i armatur. Izolacje termiczną wykorzystuje się również, aby zwiększyć wydajność pracy klimatyzacji czy wentylacji. Materace izolacyjne mogą się mocno między sobą różnić, a ich kształt, grubość czy wielkość jest zazwyczaj dostosowana od indywidualnych potrzeb klienta. Szczególną popularnością cieszy się cienka izolacja tekstylna, złożona z kilku różnych warstw materiałów. W przeciwieństwie do innych materiałów stosowanych w izolacji nie pochłania ona ciepła, ale odbija je, dzięki czemu skuteczność takiej izolacji jest większa. Cienką izolacje termiczną stosuje się w miejscach, które ze względów technicznych czy użytkowych nie mogą być pogrubione. Dodatkowo to najlepszy sposób w stosunku do elementów o nieregularnej powierzchni, gdyż cienka izolacja tekstylna lepiej przylega do takich miejsc. Cienka izolacja tekstylna ma wypełnienie składające się z kilku warstw, między innymi z wełny mineralnej, ceramicznej i szklanej, co przekłada się na skuteczność takiego materiału izolacyjnego.

Właściwa izolacja jest bardzo ważna jeżeli chodzi o zakłady produkcyjne czy fabryki. Dzięki niej możliwe jest ograniczenie strat ciepła w obrębie hali produkcyjnej, co pozwala znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne takich zakładów pracy. Izolacja może także pomóc zagwarantować bezpieczeństwo pracowników, chroniąc ich przed poparzeniami.