Zasłona lub firana na przelotkach

Najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w każdym domu jest salon. To w nim zazwyczaj przyjmujemy gości. Warto więc zadbać o odpowiedni dobór nie tylko mebli, ale również wszelkich dodatków. Takimi ważnymi detalami są na przykład zasłony. Podczas ich wieszania przypinanie przy pomocy tradycyjnych żabek jest uciążliwe. Powie to każdy kto chociaż raz to robił. Nowoczesną alternatywą dla żabek są zasłony na kółkach lub przelotkach.

Przelotki jako dobre ułatwienie wieszania zasłon

ładne gotowe zasłony na przelotkachJest to zdecydowanie bardziej wygodny i mniej czasochłonny sposób na wieszanie zasłon. Przelotki oznaczają, że zasłona ma wycięte w górnej części materiału specjalne otwory podklejone specjalną taśmą wzmacniającą. Otwory te wykończone są przelotkami, czyli metalowymi lub plastikowymi obręczami. Umożliwiają one szybkie i wygodne rozsunięcie tkaniny zasłony znajdującej się na karniszu. Dzięki temu nie będziemy musieli się już martwić o to czy nasza firana jest powieszona krzywo. Ładne gotowe zasłony na przelotkach można kupić zarówno w dobrym sklepie stacjonarnym lub na stronach internetowych, które zajmują się produkcją elementów dekoracyjnych. Przelotki są przytwierdzone do tkaniny. Oznacza to, że zawieszamy je i ściągamy razem z materiałem zasłon, a nie tak jak to jest w przypadku zasłon powieszonych na żabkach. Kółka wówczas zostają na karniszu. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej bądź plastiku. Przelotki można zastosować na różnej grubości tkaninie, ponieważ posiadają one stopniowe zaciskanie, dzięki czemu łatwiej je jest dopasować. Możemy je spotkać w bogatej gamie kolorystycznej. Najczęściej ich odcienie dobiera się do kolorów karniszy. Jeżeli nie możemy znaleźć odpowiednich przelotek, zawsze możemy poprosić producenta o pomoc przy ich doborze. Do ich rozwieszenia potrzebujemy karnisza rurkowego. Musi być mniejszej średnicy niż przelotki, żeby materiał zasłon mógł się swobodnie przesuwać po karniszu. W takim wypadku bardzo dobrze sprawdzają się karnisze, które posiadają otwarte wsporniki. Nie blokują nam one wówczas możliwości podniesienia rurki.

Takie zasłony na przelotkach tworzą spójną dekoracje okienną. Należy pamiętać, że karnisz rurkowy to jedyny jego rodzaj, który pozwoli nam na zawieszenie naszych nowych zasłon na przelotkach. Jeżeli chodzi o utrzymanie czystości i pranie ich to należy pamiętać, że nie można takich przelotek ściągać. Trzeba je wówczas zabezpieczyć na przykład specjalną torebką do prania lub poszewką od poduszki. Takie zasłony w o wiele łatwiejszy sposób można montować i demontować na karniszu. Oszczędzamy wówczas wiele czasu.