Zwiększenie możliwości wózków widłowych

Wózki widłowe należą obecnie to najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych do transportu bliskiego zasięgu. Stało się tak dzięki ich niewielkim rozmiarom, wdzięk czemu można je śmiało wykorzystywać również we wnętrzach budynków magazynujących towar. Dużym plusem jest też możliwość swobodnej rozbudowy ich funkcjonalności.

Jak zwiększyć możliwości wózka?

niestandardowy chwytak obrotowyWózki widłowe używane są zazwyczaj do obsługi paletę i skrzynio palet, w związki z czym wykorzystuje się je w branży produkcyjnej czy sadowniczej. Ponieważ jednak ich zalety dostrzegane są również w innych branżach, stopniowo tworzony jest osprzęt pozwalający na obsługę innych towarów, taki jak niestandardowy chwytak obrotowy. Osprzęt ten jest połączenie typowej obrotnicy do palet ale z możliwościami chwytającymi, dzięki czemu śmiało można go stosować do transportu surowców czy towarów, które nie są zgromadzone na paletach czy skrzyniach. Możliwości chwytne osprzętu wykorzystuje się na wysypiskach śmieci, czy też w przedsiębiorstwach zajmujących się ich segregacją i przetworzeniem, przy transporcie beczek oraz w innych zastosowaniach, gdzie niestandardowy sposób zapakowania towaru uniemożliwia stosowanie tradycyjnych wózków widłowych. Chwytak obrotowy montuje się do wideł wózka, podobnie jak osprzęt innego rodzaju i również tutaj bardzo ważne jest aby dostosować maksymalne obciążenie chwytaka do towaru, jaki zamierzamy transportować. Wiele firm ułatwia sprawę, umożliwiają produkcje chwytaków w niestandardowych rozmiarach, na zamówienie klienta, co pozwala jeszcze lepiej dostosować je do konkretnego rodzaju towaru. Kleszcze chwytaka obrotowego mogą być również pokryte specjalną powierzchnia antypoślizgową, umożliwiając stosowanie ich do bardziej śliskich lub giętkich tworzyw takich jak opony. Ogólnie mówiąc, transportowanie towaru przy pomocy wózka z tym rodzajem osprzętu jest bardziej bezpieczne niż przy użyciu innych metod. Oczywiście kluczowe jest dokupienie chwytaka wysokiej jakości od renomowanego producenta, nie jest zalecane produkowanie ich na własną rękę.

Zastosowanie niestandardowego osprzętu do wózków tego typu pozwoliło na znacznie szersze używanie tych maszyn transportowych, nawet w branżach, które dotychczas z wózków widłowych nie korzystały, np. w firmach zajmujących się zbieranie i przetwarzaniem makulatury. Jak widać zwiększenie możliwości wózków widłowych jest bardzo proste – wystarczy dokupić do nich odpowiedni osprzęt. Przy jego wyborze trzeba jednak pamiętać o dużym zróżnicowaniu tego elementu i dostosować je do rodzaju gromadzonego przez nas towaru.