Czy zwierzęta można operować laparoskopowo?

Właściciele zwierząt u których zdiagnozowano problemy ze zdrowiem, których pozbyć można się chirurgicznie pytają o metody laparoskopowe. Wiadomo, że wielu ludzi miało taki zabieg. Jest on nie dość, że bezpieczny to jeszcze nie zostawia śladów na ciele. Jeśli chodzi o zwierzaki, również można zastosować taki zabieg. Wiadomo, że zwierzę musi być odpowiednich rozmiarów, aby dopasować narzędzia. Taka chirurgia może być o wiele bardziej skuteczna, niż tradycyjna, poprzez otwarcie miejsca operacyjnego skalpelem.

Skuteczność chirurgii laparoskopowej

skuteczna chirurgia laparoskopowa zwierzątW przypadku zwierząt, które kwalifikują się do takiego zabiegu możemy mówić o wysokiej skuteczności. Schorzenia, które można wyleczyć drogą chirurgiczną u zwierząt są bardzo delikatne, dlatego nie ma sensu wykonywać dużych nacięć na skórze. Skuteczna chirurgia laparoskopowa zwierząt pozwala dostać się do danego miejsca w ciele za pomocą tylko kilku nacięć. Zazwyczaj są trzy lub cztery drobne ranki, które goją się już dwa dni po operacji. Weterynarz wsuwa odpowiednie narzędzia i delikatnie nimi manewruje, cały czas spoglądając na kamerę. Widzi dokładnie miejsce w którym musi wykonać daną czynność. Dzięki niewielkim otworom znacznie zmniejsza się ryzyko wewnętrznego rozlewu krwi. Jeden otwór podczas operacji służy do tego, by odsysać wszystkie płyny ustrojowe. Największym sukcesem podczas takich zabiegów okazała się operacja komory serca u psa. Skuteczność tej chirurgii została opisana przez wielu profesorów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Zwierzęta, które miały taki zabieg nie odczuwają jego konsekwencji. Często nie trzeba nawet podawać leków przeciwbólowych. Czy skuteczność tych operacji można opisać za pomocą liczb? Na tysiąc dwieście zabiegów jednego roku całkowicie skuteczne okazało się tysiąc sto osiemdziesiąt siedem. Tak twierdzi klinika weterynaryjna, która zlokalizowana jest we Wrocławiu. Tak dobre wyniki to obecnie coś normalnego. Dlatego weterynarze bardzo chętnie korzystają z metod laparoskopowych.

Myślę, że nie musisz martwić się o zdrowie swojego zwierzaka, jeśli właśnie przechodzi przez ten zabieg. Zanim wprowadzono tą metodę do weterynarii, leczono w ten sposób ludzi. Nie jest to nic trudnego dla każdego doświadczonego weterynarza. Zabieg możesz wykonać w każdej klinice weterynaryjnej. Zazwyczaj nie czeka się długo na termin operacji. Już tydzień lub dwa po badaniu zwierzę przechodzi operację. W następnym tygodniu nie ma nawet śladu po tym, że wykonano nacięcia. Trzeba tylko poczekać, aż w tym miejscu urośnie nowe futro lub sierść.