Dlaczego warto uzdatniać wodę w domu?

Z problemem twardej wody boryka się zdecydowana większość polskich miast. Mapa obrazująca poziom twardości wody w naszym kraju to mieszanka koloru żółtego i czerwonego, przy czym czerwony to najgorsza z możliwych opcji. Twarda woda jest przyczyną wielu problemów, z czego tym najbardziej błahym, choć widocznym gołym okiem, jest szpecący i trudny do usunięcia osad na sanitariatach i bateriach umywalek.

Twarda woda i jej zmiękczanie

zmiękczanie wody w domuPrócz osadzającego się osadu z kamienia, dużo większym problemem jest kamień odkładający się w urządzeniach AGD, takich jak pralki i zmywarki. Narażone na długotrwałe działanie twardej wody urządzenia, prędzej czy później zaczynają szwankować i ulegają awarii, dlatego tak niezbędna jest ich odpowiednia ochrona. Zmiękczanie wody w domu to również kluczowa sprawa, jeśli posiadamy piec przepływowy do podgrzewania wody. Odkładający się w wymienniku ciepła kamień kotłowy jest przyczyną awarii już po 3-4 latach. Bez odpowiedniej ochrony będziemy musieli się liczyć z kosztownym serwisem. Jednak nie tylko twardość wody w gospodarstwie domowym ma znaczenie. Czasem niezbędne jest jej odżelazianie i odmanganianie, dezynfekcja lub poprawa właściwości organoleptycznych. Podstawą do doboru odpowiedniego systemu uzdatniania wody w domu jest jej szczegółowe przebadanie. Badanie próbek wody najprościej będzie zlecić miejscowemu oddziałowi sanepidu. W zależności od regionu, kosztuje ono 300-500 zł. Na podstawie wyników badania wody, oraz biorąc pod uwagę osobiste wymagania, bez problemu dobierzemy odpowiedni system uzdatniania wody i poprawy jej parametrów. Zarówno samo zmiękczanie wody w domu, jak i jej odżelazianie, odmanganianie, czy też inny sposób filtracji i poprawy parametrów, wymaga zastosowania specjalnego urządzenia, lub kombinacji kilku różnych metod filtracji połączonych w jednej stacji. W zależności od zapotrzebowania na czystą wodę, urządzenia te mogą zajmować sporo miejsca, co trzeba wziąć pod uwagę podczas inwestycji. Nie bez znaczenia jest także spełnienie kilku koniecznych warunków w pomieszczeniu, w którym stanie stacja uzdatniania wody.

Tego typu urządzenie, ze względu na dość duże rozmiary, umieszczane są najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych. Koniecznością jest dostęp do źródła prądu oraz kanalizacji, a konkretnie odpływu. Bliskość odpływu jest konieczna z uwagi na okresowe oczyszczanie się złoża filtracyjnego, a co za tym idzie, powstawanie popłuczyn, które nie nadają się do użytku i muszą być odprowadzane do kanalizacji. Samo pomieszczenie nie powinno być narażane na zbyt niskie temperatury, nawet zimą, oraz powinno oferować swobodny dostęp do urządzenia w razie potrzeby konserwacji.