Elastyczny filament do tworzenia części

Druk trójwymiarowy przydawał się również doświadczonym airsoftowcom, gdyż wiele elementów wewnętrznych do replik wymagało zastosowania materiałów o tyle wytrzymałych co elastycznych. Wielu kolegów zabierało się więc za produkcję lepiej zaprojektowanych części o wyższych osiągach. Niewielu z nas jednak miało świadomość iż zewnętrzne części replik mogą być z równie dobrym efektem drukowane, choć wymagały filamentu o podobnej twardości i wytrzymałości co tworzywa do ich odlewania.

Filamenty do tworzenia wytrzymałych części zewnętrznych

filament absOgromna ilość zewnętrznych elementów replik, okładzin czy kolb, jak również i obudowy w niektórych modelach, wykonywana była z tworzywa ABS. Były one więc dość wytrzymałe, nawet jak na warunki w których nieraz odbywały się mecze, i dobrze znosiły wszelkie uszkodzenia. Drukowane części musiały więc być równie trwałe, o ile nie bardziej odporne, niż dotychczasowe. Żaden modelarski filament nie posiadał satysfakcjonującej nas wytrzymałości, a przemysłowe odmiany pozostawały daleko poza budżetem jakiegokolwiek gracza rekreacyjnego, dlatego do testów wybraliśmy filament ABS, służący czasem jako zamiennik odmian przemysłowych. Filament tego typu dopiero niedawno został wprowadzony do ogólnej sprzedaży, gdyż przydawał się o wiele bardziej profesjonalistom niż amatorom czy modelarzom. Był on bowiem bardziej wytrzymały niż odmiany modelarskie, aczkolwiek nie umożliwiał tworzenia szczegółów do tego stopnia co one, a w porównaniu do odmian przemysłowych był bardziej plastyczny, choć posiadał mniejszą twardość. Do drukowania oryginalnych projektów części był więc niemal idealny, choć oczywiście drukowanie dość dużych elementów wymagało użycia drukarki przemysłowej lub modelarskiej o zwiększonej powierzchni druku. Przy zastosowaniu takowej, nawet najbardziej niespotykane części, z bardzo dużą ilością szczegółów, wzorowane na broni z gier czy filmów, mogły być bardzo łatwo stworzone i wydrukowane, umożliwiając wielu graczom zainteresowanym tego rodzaju akcesoriami jeszcze większą personalizację replik.

Po zastygnięciu filament był niemal nieodróżnialny od tworzywa ABS, na dodatek posiadając możliwość bardzo łatwego zabarwienia lub malowania po wykonaniu elementu, ułatwiając tworzenie bardzo oryginalnych kształtów o niestandardowych kolorach. Z racji dość dobrej dostępności w sklepach modelarskich oraz punktach druku 3d, każdy kto chciał wypróbować druk z pomocą owego nowego filamentu mógł łatwo zaopatrzyć się w dowolną ilość, potrzebną do wykonania projektu.