Jak wybrać farbę kredową?

Zmiana wystroju wnętrza, odnawianie starych mebli, nowa aranżacja przestrzeni – to procesy, które chętnie wykonujemy co jakiś czas. Nowy wystrój wnętrza wnosi do niego świeżość, energię i radość. Jest to niezwykle istotne dla naszego lepszego samopoczucia. Specjaliści podkreślają, że istnieje zależność między jakością naszego otoczenia a jego wpływem na nasze emocje, samopoczucie i postrzeganie świata. Dlatego warto dbać o przestrzeń domową.

Rodzaje farb kredowych do mebli

kredowa farba do mebliDo grupy farb kredowych zaliczamy szereg preparatów o różnych składach, których zasadniczym komponentem jest kreda. Farby tego typu podbiły serca miłośników DIY i osób, które zawodowo zajmują się renowacją mebli. Kredowa farba do mebli jest bardzo łatwa w stosowaniu, ponieważ ma na tyle dobrą przyczepność, że nie wymaga tak dokładnego czyszczenia, jak w przypadku innych produktów wykończeniowych. Wśród tych emalii wyróżniamy mineralne farby kredowe. W swoim składzie mają sole kwasu krzemowego. Uchodzą za najtrwalsze i najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzają się do renowacji starych mebli. Kazeinowe farby kredowe są produkowane na bazie kazeiny – białka, które pochodzi z mleka. Nakłada się je grubymi warstwami, które po wyschnięciu staja się bardzo twarde. Idealnie nadają się do tworzenia przecierek i efektu postarzenia. Klejowe farby kredowe wytwarza się na bazie kleju kostnego lub skórnego. Jest to najbardziej ekologiczna opcja. Aby uzyskać trwałą powłokę malarską, należy szukać farb z duża zawartością kredy w składzie. Olejowe farby kredowe są produkowane na bazie oleju lnianego. Tworzą one na powierzchni płaską i cienką powłokę. Charakteryzują się długim czasem schnięcia i odpornością na zmienne warunki pogodowe. W skład akrylowych i winylowych farb kredowych wchodzą syntetyczne lub naturalne żywice. Farby akrylowe nie kryją tak dobrze, jak inne, ale pokryta nimi powierzchnia nabiera gładkości. Jest to najtańszy rodzaj farb kredowych i występuje w wielu odcieniach. Z kolei, farby kredowe winylowe, kryją bardzo dobrze. Te rodzaje emalii szybko schną i są odporne na zabrudzenia.

Ceny farb kredowych różnią się między producentami. Decydującym aspektem jest też rodzaj wybieranej emulsji. Przeciętna puszka farby o pojemności od 400 do 500 ml to wydatek rzędu 30 – 70 zł. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to warto zaopatrzyć się w puszki o większej pojemności. Jak już wyżej zostało wspomniane, to farby kredowe akrylowe i winylowe są najtańsze, i mają najszerszą paletę barw.