Kompaktowe wentylatory wyciągowe

Wadą wentylacji grawitacyjnej jest jej uzależnienie od panujących warunków atmosferycznych. Kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest dużą, to w tedy wentylacja działa prawidłowo. Jeśli spada różnica temperatur to wraz z nią wydajność systemu wentylacji. Prostym i skutecznym sposobem wykonania wentylacji mechanicznej jest zastosowanie zasilanych elektrycznie wentylatorów wyciągowych. Można je zamontować we wlocie kanału wentylacyjnego lub w jego wnętrzu. 

Zalety stosowania wentylatorów wyciągowych 

wentylator wyciągowyW zależności od rodzaju wyróżniamy: wentylatory osiowe, w których ruch powietrza odbywa się wzdłuż osi oraz wentylator promieniowy – w nich przepływ powietrza odbywa się prostopadle do osi, na której zamontowany jest wirnik. Najpopularniejsza wersją wentylatora wyciągowego jest wentylator osiowy. Gdy konieczne jest wytworzenie większego ciśnienia statycznego – by przetłoczyć powietrze na większą odległość, w tedy są stosowane wentylatory promieniowy. Różnica w wydajności jest duża. Wentylatory osiowe potrafią przytłoczyć powietrze na odległość około 10m, dlatego często są stosowane do wspomagania ciągu kominowego. Wentylatory promieniowe są stosowane, gdy ciąg kominowy jest niewyczuwalny. W zależności od typu, przetłaczają nawet do 100m powietrza. Wentylator wyciągowy, w zależności od rodzaju, może być zamontowany na ścianie lub na suficie. Jeśli w pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, to montowany jest wentylator ścienno – okienny. Posiada on dodatkową kratkę z siatką zabezpieczającą przed dostaniem się owadów. Wentylatory bryzgoszczelne posiadają zabezpieczenie przed wilgocią oraz podwyższony stopień ochrony silnika IP 57. Z kolei w kabinach prysznicowych używane są wentylatory niskonapięciowe o mocy 12 lub 24 V. Wentylatory z wbudowanym potencjometrem regulują obroty wirnika. Wentylatory z timerem pracują tylko w wyznaczonych porach lub zgodnie z rytmem zegara. Praktycznym rozwiązaniem są wentylatory higrosterowane, włączające się po przekroczeniu pewnego poziomu wilgoci. w okapach kuchenny sprawdzają się wentylatory promieniowe, które mają zabezpieczone wirniki przed tłuszczeniem się.

W kilku przypadkach montaż wentylatora jest surowo zabroniony: w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia z otwartą komorą spalania; w pomieszczeniach z otwartymi paleniskami na paliwa stałe. płynne lub gazowe; w budynkach o nieszczelnych kanałach wentylacyjnych; w pomieszczeniach podłączonych do zbiorczych kanałów wentylacyjnych. W starych budynkach wielokondygnacyjnych mieszkania na co drugiej kondygnacji są podłączone do kanałów zbiorczych.