Kwalifikacje i praca pracowników z Białorusi

W związku z emigracją zarobkową dużej części naszych rodaków, zaczyna powoli brakować wykwalifikowanych pracowników, którzy znają się na swojej profesji. Dużo osób nie chce zajmować się sprawami związanymi z budownictwem, hydrauliką bądź elektryką. Powodem tego są także migracje wewnętrzne. Duża liczba osób przeprowadza się do dużych miast, aby ukończyć studia i zdobyć dobrze płatną pracę. Wykwalifikowanych pracowników należy więc przyjmować z innych krajów. Dobrą opinię mają pracownicy z Białorusi. W czym się specjalizują?

W czym są dobrzy pracownicy z Białorusi?

wykwalifikowani pracownicy z BiałorusiDużo firm poszukuje pracowników. Wykwalifikowani pracownicy z Białorusi bardzo często zajmują się poważnymi zadaniami związanymi z wieloma branżami. Poszukując budowlańców możesz liczyć na tych ludzi. Wbrew stereotypom nie nadużywają oni alkoholu, ani nie spóźniają się do pracy. Poziom życia w Polsce jest dla nich na tyle wysoki, że nie chcą go stracić więc starają się pracując na budowach i inwestycjach. Duża liczba fachowców z Białorusi zna się na hydraulice. Potrafią oni naprawić bardzo dużo przewodów oraz rur. Będąc w swojej ojczyźnie nie mogli liczyć na szybki zakup części zamiennej, dlatego nauczyli się naprawiać usterki i sprawiać, że instalacja jest bardziej trwała. Polscy stolarze coraz częściej wyjeżdżają do krajów skandynawskich, dlatego na ich miejsce przyjeżdżają pracownicy z Białorusi. Jest to trzecia profesja, która zawsze wychodzi im bardzo dobrze. A czy pracownicy z tego kraju są łatwi w kontaktach? Bardzo dobrze znają się na relacjach pomiędzy szefostwem, a pracownikami. Co za tym idzie nie spóźniają się do pracy. Nie korzystają oni z nagłych urlopów bez wyraźnej potrzeby. Tak samo jak każdy, bez względu na narodowość, potrzebują szacunku oraz godziwego wynagrodzenia. Jeśli zapewnisz im wystarczającą wypłatę, będą z Tobą współpracować przez długie lata. Nie znajdziesz powodów do tego, by na nich narzekać. Pracodawcy są zadowoleni z ich pracy, dlatego mogą oni liczyć na uczciwe warunki.

To, że pracownicy pochodzą z mniej rozwiniętego gospodarczo państwa, niż nasze, nie świadczy o ich braku fachowej wiedzy. Białorusini to ludzie, którzy potrafią pracować wytrwale i osiągać sukcesy zawodowe. Niejednokrotnie spotkałem ich podczas pracy na inwestycjach. Wobec siebie i innych narodowości są uczciwi i otwarci. Są to moje spostrzeżenia, które nabyłem podczas kontaktów z tymi ludźmi. Jeśli jesteś pracodawcą, szanuj ich i pozwól im godnie żyć w Polsce, proponując wypłatę taką samą, jak dla naszych rodaków.