Organizacja profesjonalnych szkoleń na drony

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się z kolegami nad założeniem własnej działalności. Jednym z pomysłów było założenie firmy urządzającej eventy i pokazy dronów, zarówno wyczynowych jak i bardziej użytkowych. Takie pokazy przyciągały zwykle dużą widownię, zarówno wśród starszych jak i młodszych entuzjastów. Jeden z kolegów, którzy jakiś czas temu zdał szkolenie na profesjonalnego operatora drona i pracował jako kamerzysta, podsunął również pomysł organizowania takich szkoleń.

Firma organizująca szkolenia pilotowania drona

szkolenia na dronyKolega miał certyfikat przeszkolonego operatora i mógł samemu urządzać szkolenia, więc my również o takowe się postaraliśmy, by móc prowadzić działalność zarówno w urządzaniu pokazów, jak i kursów. Szkolenia na drony były obecnie dość rzadko spotykane, i skierowane były głównie dla nowych użytkowników, w celu nauczenia ich podstaw pilotowania i obsługi. Nasz program, stworzony na podstawie dotychczasowych doświadczeń, był bardziej uniwersalny, aczkolwiek były też elementy, kierowane głównie do zaawansowanych użytkowników i posiadaczy dronów najwyższej klasy, używanych głównie do celów zawodowych. Podczas pierwszych szkoleń używaliśmy głównie dronów które zwykle prezentowaliśmy na pokazach, aczkolwiek po jakimś czasie stworzyliśmy osobny park maszynowy dronów wyłącznie do wykorzystywania podczas kursu. Miało to na celu przygotowanie użytkowników do sterowania każdym rodzajem drona, niezależnie od jego charakterystyki czy zachowania w locie. Postanowiliśmy również położyć szczególny nacisk na przedstawienie wszelkich możliwych sytuacji awaryjnych w trakcie lotu, takich jak utrata sterowności podczas silnego wiatru, awaria drona, nagły brak zasilania czy sterowanie w miejscach o dużym natężeniu fal elektromagnetycznych, wywołujących zakłócenia sprzętu. Najbardziej zaawansowanym kursantom przekazywaliśmy wiedzę o skomplikowanych funkcjach najlepszych dronów, takich jak automatyczna nawigacja, mapowanie terenu, czy rozpoznawanie kształtów.

Dla normalnych użytkowników często takie funkcje były nieprzydatne, aczkolwiek zawodowcy robili z nich duży użytek i były one nierzadko ogromną pomocą w pracy. Końcowy egzamin przygotowany był w taki sposób, że ukończyć go mogły wyłącznie te osoby, które przyswoiły znaczną większość wiedzy, gdyż pułap poziomu trudności był bardzo wysoki. Dzięki temu mieliśmy pewność iż nasz certyfikat otrzymają osoby najlepiej wyszkolone, potrafiące poradzić sobie w każdej sytuacji i sterować każdym rodzajem obecnie dostępnych dronów.