Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów

Mówi się, że elewacja budynku chroni ściany przed wsiąkaniem w nie wody, jednak to nie do końca prawda. Gdyby nie odpowiednia izolacja fundamentów to te wsiąkałyby wodę jak gąbka a z czasem również w wyższych partiach budynku pojawiłby się grzyb, który związany jest z dużym zawilgoceniem ścian. Niestety z czasem, gdybyśmy zbagatelizowali problem mogłoby dojść nawet do zawalenia się naszego budynku. Żeby temu zapobiec należy odpowiednio zabezpieczyć fundamenty przez wodą gruntową.

Izolacja fundamentów – jak prawidłowo ją wykonać?

hydroizolacjaPrawidłowa izolacja fundamentów to bardzo ważny etap w trakcie każdej budowy. Dlaczego? Ponieważ popełnione tutaj błędy są bardzo ciężkie a czasami nawet niemożliwe w naprawie. Tylko i wyłącznie prawidłowo wykonana hydroizolacja zabezpiecza nasze fundamenty przed wsiąkaniem w nie wody a także jej destrukcyjnym działaniem. Oczywiście rodzaj izolacji dobiera się na podstawie kilku czynników takich jak poziom wód gruntowych a także rodzaj gruntu, na którym ma być postawiony budynek. W zależności od tego wyróżnia się trzy rodzaje hydroizolacji: lekką, średnią oraz ciężką, która nazywana jest często przeciwwodną. Lekka stosowana jest wtedy kiedy budujemy dom na suchym gruncie. Co to oznacza? Że poziom wód gruntowych jest bardzo niski i nie podnosi się okresowo. Średnia wykonywana jest wtedy kiedy poziom wód może się okresowo podnieść. Natomiast ciężka wtedy gdy woda gruntowa ma tak wysoki poziom, że może okresowo napierać na nasze fundamenty. Oprócz odpowiednio dobranego rodzaju hydroizolacji duże znaczenie ma również dobór materiału, z którego ma zostać wykonana izolacja a także odpowiednie przygotowanie fundamentów. Zanim przystąpimy do wykonywania izolacji musimy odczekać aż podłoże odpowiednio zwiąże, ponieważ musi być mocne oraz pozbawione luźnych cząstek. Jeśli fachowcy znajdą jakiekolwiek ubytki to muszą je najpierw wypełnić. Dopiero teraz można przystąpić do izolacji fundamentów, która powinna być starannie i przede wszystkim dokładnie wykonana. Każda, nawet najmniejsza szczelina może doprowadzić do ogromnych szkód, których naprawienie może być niemożliwe albo bardzo kosztowne. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne ponowne odkopanie fundamentów.

Oczywiście izolacji fundamentów nie powinniśmy przeprowadzać na własną rękę, ponieważ się na tym nie znamy i możemy popełnić mnóstwo błędów. Lepiej wynająć profesjonalną firmę, która ma w tym doświadczenie a także ogromną wiedzę na ten temat. To zagwarantuje nam, że wszystko jest dobrze a my nie będziemy mieli powodów do niepokoju.