Przewóz do pracy za granicą

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, tysiące osób znalazło pracę za granicami kraju. Nowego stanowiska szukać mogą na własną rękę dzięki portalom internetowym czy za pośrednictwem znajomych, którym udało się osiedlić w kraju docelowym. Jednak równie popularnym sposobem, jest zwrócenie się do agencji zajmującej się pośrednictwem pracy międzynarodowo. Kiedy uda się już znaleźć taką, która nas interesuje, pozostaje dostać się na miejsce, często oddalone o setki kilometrów od miejsca zamieszkania w kraju.

Samodzielny dojazd czy przewóz za granicę?

przewozy do belgiiDecydując się na samodzielną podróż, pamiętać trzeba o wcześniejszym przeglądzie technicznym pojazdu. Nie jest obowiązkowy, ale pozwoli na uniknięcie przykrej niespodzianki za granicą. Warto też zorientować się jakie ograniczenia prędkości panują w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Należy zaopatrzyć się w winiety uprawniające do przejazdów po drogach szybkiego ruchu w danym kraju. Poza tym zaktualizowany GPS w telefonie jest bardzo ważny. Warto też wstawić ogłoszenie na portale pozwalające dzielić miejsce w samochodzie za opłatą. W takim przypadku przewóz do Belgii czy Niemiec będzie o wiele mniejszym wydatkiem. Droga potrafi być jednak dla kierowcy męcząca. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę usługi przewoźników. Zakupione z odpowiednim wyprzedzeniem bilety na przewozy do Belgii, Niemiec czy Francji okazać się mogą tak tanie, jak te do innego miasta w Polsce. Czas w busie lub autokarze można poświęcić wtedy na przyjemności takie jak oglądanie filmów, albo czytanie książek. Podróż trwa jednak dłużej niż ta samochodowa. Wiele przystanków na trasie wymuszonych jest koniecznością zabrania kolejnych podróżnych. Istnieją także ograniczenia bagażowe, jednak o ile w walizkach nie próbujemy zmieścić całego mieszkania, nie powinno stanowić to problemu. Także możliwość nawiązania znajomości z osobami, które również wyjeżdżają do tego samego miejsca do pracy, stanowi plus wyjazdu z przewoźnikiem.

Podróżując do pracy za granicę, możemy to zrobić na kilka sposobów, o ile pracodawca nie gwarantuje takiego przewozu. Wybrać się w nią samodzielnie samochodem lub skorzystać z usług przewoźnika. Pierwsza opcja może okazać się droższa i męcząca, natomiast zdecydowanie dużo szybsza. Przejazd autokarem lub busem pozwala natomiast nieco odetchnąć, poczytać lub nadrobić zaległości w serialach. Może też okazać się, że poznamy kogoś, kto podróżuje z podobnego powodu i po dotarciu na miejsce, razem będzie nieco raźniej.