Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń

Restrykcje i regulaminy narzucone na miejsca pracy w ostatnich miesiącach wywołały konieczność dokładnej dezynfekcji i odkażania pomieszczeń po każdym dniu pracy, a czasem również i w trakcie funkcjonowania danego obiektu. Wiele firm przeprowadzało czynności odkażania na własną rękę, choć okazywało się najczęściej iż są to wyłącznie półśrodki, skuteczne tylko w bardzo ograniczonym stopniu.

Dokładna dezynfekcja pomieszczeń użytkowych

profesjonalne odkażanie pomieszczeńCoraz częściej zdarzało się iż duże firmy, posiadające rozległe obiekty w których pracowało jednocześnie bardzo wielu pracowników, angażowały usługi profesjonalnych firm sanitarnych do wykonania dokładnego i skutecznego odkażenia pomieszczeń. Owe firmy przeprowadzały bardzo profesjonalne odkażanie pomieszczeń za pomocą narzędzi niedostępnych w ogólnej sprzedaży, i mogły być wynajęte do stałego oczyszczania pomieszczeń, jak i do jednorazowej, gruntownej dezynfekcji. Dezynfekcja za pomocą zamgławiania i rozpylania środków bakteriobójczych była obecnie jednym z najczęściej stosowanych sposobów odkażania pomieszczeń użytkowych, głównie z racji skuteczności i szybkości. Preparaty bakteriobójcze były bowiem bardzo silnymi substancjami, mogącymi doprowadzić pomieszczenie do niemal sterylnej czystości w kilka minut, choć z racji wysokiego poziomu szkodliwości dla zdrowia w przypadku nieostrożnego czy nieumiejętnego ich użycia były zawsze używane po zamknięciu obiektu, gdy pracownicy nie przebywali na jego terenie. Bieżąca dezynfekcja mogła być wykonywana za pomocą bezpiecznych dla zdrowia preparatów o mniejszym stężeniu, przy użyciu rozpylaczy umieszczonych w biurach. Naświetlanie pomieszczeń za pomocą lamp bakteriobójczych było równie często stosowaną metodą odkażania, i równie skuteczną. Polegała ona na długotrwałym wystawieniu pomieszczenia na działanie promieni ultrafioletowych, eliminujących wszelkie mikroorganizmy i bakterie w zasięgu promiennika.

Wymagała ona co prawda wysokiej precyzji i dokładności, zwłaszcza w pomieszczeniach z dużą ilością wyposażenia, choć równie dobrze, o ile nie skuteczniej, umożliwiała dokładne oczyszczenie przestrzeni użytkowej. Obydwie czynności nie zajmowały wiele czasu, i mogły być przeprowadzone w kilkanaście minut. Duże obiekty mogły w całości zostać oczyszczone w jeden wieczór, tym szybciej jeśli posiadały nowoczesny system wentylacyjny, odciągający rozpylone substancje po zakończeniu działań, eliminując konieczność długiego wietrzenia pomieszczeń w celu usunięcia pozostałości po substancjach dezynfekujących.