Zastosowania studzienek wodomierzowych

W przypadku, kiedy odczyt wodomierza musi odbywać się poza posesją, na przyłączach wodociągowych instaluje się studzienkę wodomierzową. Oferty tego typu produktów są bardzo szerokie oraz różnorodne. Studzienki wodomierzowe są to produkty dedykowane do umieszczania w nich urządzeń służących do pomiaru wody, czyli wodomierzy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego czym jest studzienka wodomierzowa oraz do czego służy? W jakich przypadkach studzienki wodomierzowe są niezbędnym zakupem?

Kiedy studzienka wodomierzowa jest niezbędna?

małe studzienki wodomierzoweZe względu na szczególną budowę oraz kształt, studzienki wodomierzowe są montowane pod ziemią, na terenie posesji. Dzięki zastosowaniu takich studzienek można w łatwy i sprawy sposób kontrolować działanie przyłącza wody, czyli dokonywać odczytów ilości zużytej wody. Wybór odpowiednich produktów oraz prawidłowy sposób montażu przekładają się na możliwość uniknięcia awarii spowodowanych zamarzaniem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy, a co za tym idzie, również wysokich kosztów związanych z naprawami. Takie rozwiązanie jest także wygodne dla inkasentów, ponieważ w celu spisania poboru wody nie jest niezbędna obecność domowników. Dobrym wyborem są małe studzienki wodomierzowe. Jest to rozwiązanie coraz częściej wymagane przez firmy wodociągowe. Wskazaniem do ich założenia jest brak umieszczenia wodomierza w piwnicy czy garażu. W wielu przypadkach jednak inwestorzy nie otrzymują precyzyjnych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego urządzenia, natomiast informacje uzyskane w projekcie są niejasne. Warto zdecydować się na modele wykonane z trwałych materiałów, które jednocześnie są lekkie, co umożliwi ich transport czy montaż. Na rynku dostępne są między innymi studzienki z dnem, które powinny być w skuteczny sposób chronione przed napływaniem wody do wnętrza. Z tego względu miejsca, w których przechodzą przewody przez ścianę studzienki, konieczne jest zabezpieczenie w celu zapobiegania przesiąkania wody do środka.

Modele studzienek bez dna są idealnym rozwiązaniem w przypadku terenów podmokłych i tych o wysokim poziomie wód gruntowych. Nie ma konieczności izolacji ścian bocznych, ponieważ takie studzienki w sposób wydajny czerpią ciepło z gruntu. Takie modele są lepiej izolowane przed napływem zimnego powietrza, co umożliwia o wiele płytszy montaż wodomierza pod pokrywą, bez obawy zalegania wody w studzience. Główną rolą każdego modelu studzienki jest ułatwienie odczytywania zużytej wody i ochrona wodomierza przed możliwym zamarznięciem.