Empatyczna opiekunka osób starszych

 

Większość dorosłych osób posiada w rodzinie choć jednego seniora. Może to być mama, tata, babcia, dziadek czy ktoś dalszy z rodziny. Nie jest powiedziane, że każda osoba po siedemdziesiątym roku życia stanie się schorowana i niedołężna, bo są ludzie, którzy niemalże do śmierci są sprawni. Jednak warto się skupić na tych, którzy nie mieli tyle szczęścia i muszą się zmagać z wieloma problemami zdrowotnymi.

Czy opiekunki osób starszych muszą mieć kwalifikacje?

opiekunka osób starszych niemcy bez znajomości językaNa rynku pracy jest wiele profesji, które wymagają zdobycia odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a nawet cech charakteru. Jednak jest też spora gruba zawodów, których można się w chwilę nauczyć lub zwyczajnie mieć we krwi. Na pewno zawody związane z niesieniem pomocy innym ludziom nie zawsze wymagają posiadania rzetelnego wykształcenia, gdyż najważniejsze są chęci, empatia i chęć niesienia pomocy słabszym. Na pewno do takich zawodów można zaliczyć opiekunkę osób starszych, gdyż tam bardzo dużą rolę odgrywa charakter osoby i jej podejście do pracy. W Polsce opiekunki nie mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie, dlatego też dość często szukają zatrudnienia za granicą. Najczęstszym kierunkiem jest nasz zachodni sąsiad, gdzie opiekunki mogą liczyć nawet na czterokrotnie wyższe zarobki niż w kraju. Nic więc dziwnego, że każdego roku do pracy w Niemczech wyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jeżeli interesuje nas praca jako opiekunka osób starszych Niemcy bez znajomości języka także znajdziemy posadę, gdyż nie każdy pracodawca tego wymaga. Oczywiście potrafiąc się komunikować w języku niemieckim, będzie nam znacznie łatwiej odnaleźć się w nowej pracy, ale bez niego też można sobie poradzić. Praca opiekunki osób starszych przede wszystkim polega na pomocy w poszczególnych czynnościach lub wykonywaniu ich za podopiecznego, w zależności od jego stanu fizycznego. Przede wszystkim odnosi się to do karmienia, ubierania i rozbierania, mycia czy zapewniania rozrywki. Nie jest to łatwa praca, szczególnie, że opiekunka jest z dala od najbliższych i zdana jest tylko na siebie.

Wysokie zarobki jakie Niemcy oferują polskim opiekunkom są bardzo atrakcyjne dla wielu osób, ale trzeba pamiętać, że wiąże się to z koniecznością wyjazdu na kilka tygodni za granicę i często z opieką nad starszą osobą przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeżeli chcemy pracować jako opiekunka w Niemczech, to najlepiej skorzystać z oferty pracy jednego z biur pośrednictwa, gdyż mamy wtedy pewność wynagrodzenia i warunków jakie zastaniemy na miejscu.