Kleszcz – jak ustrzec się go w lesie?

 

Wielu ludzi odwiedzając tereny leśne lub polne obawia się, że może zostać ukąszonych przez kleszcza. Choć nie każde ukąszenie może kończyć się źle, należy być rozsądnym, i stosować się do wielu zaleceń lekarskich i epidemiologicznych. Wiele ukąszeń kleszczy może skończyć się zachorowaniem na groźną chorobę – boreliozę. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które pozwolą nam na uniknięcie ukąszenia. Jakie to zasady i co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zarażenia się chorobą?

Co zrobić, żeby nie ukąsił nas kleszcz?

kleszcz badanieNajprostszym sposobem ochrony przed kleszczami jest po prostu ubieranie długiej odzieży. Mogą to być zarówno długie skarpetki, koszule, jak i spodnie. Kleszcze nie będą w stanie wgryźć się w nasze ciało, kiedy będziemy ubrania właśnie w taki sposób. Istnieje także wiele preparatów odstraszających i repelentów, których boi się kleszcz. Dzięki temu możemy odstraszyć nie tylko kleszcze, ale także inne owady, które mogą nas pokąsać w lesie. Mimo tego, że to kleszcze są najgroźniejszymi z nich, wiele ukąszeń innych owadów może także wywoływać nieprzyjemne objawy. Dzięki temu, że będziemy używać tego typu preparatów, możemy odstraszyć komary, meszki czy innego rodzaju gzy, które mogą nas ukąsić podczas zbierania jagód, grzybów lub podczas pieszej czy rowerowej wycieczki do lasu. Jeżeli jednak już zauważymy, że ukąsił nas kleszcz, a objawy są dość niepokojące (na przykład rumień), musimy udać się na badanie, którego celem jest określenie, czy zostaliśmy zakażeni boreliozą. Jeżeli ukąsi nas kleszcz badanie jest niezwykle ważne, ponieważ bez niego choroba może rozwijać się niepostrzeżenie, a w konsekwencji prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań (np. odkleszczowego zapalenia opon mózgowych). Jeżeli kleszcz ukąsi nas i nie zaobserwujemy niepokojących objawów, musimy także go odpowiednio usunąć. Na taką okoliczność warto się zaopatrzyć w specjalne przyrządy, które pozwolą na całkowite usunięcie kleszcza z naszego ciała. Specjalne cążki spowodują, że usuniemy całego kleszcza, a żadna jego część nie zostanie w skórze.

Sezon na kleszcza trwa zwykle późną wiosną i latem, a my jesteśmy narażeni na jego ukąszenia przede wszystkim podczas przebywania na terenach leśnych. Jeżeli tylko poczujemy coś niepokojącego, warto zgłosić się do punktów, które przeprowadzają badanie, które ma na celu wykryć, że jesteśmy zarażeni boreliozą. Tylko w ten sposób możemy rozpocząć prawidłowe leczenie, które pomoże nam w odzyskaniu pełni zdrowia.