Na czym polega nietolerancja laktozy?

Czy cierpiąc na skurcze i wzdęcia, słysząc burczenie w żołądku, okresowo martwiąc się o luźne stolce możemy mieć podejrzenie nietolerancji laktozy. Jeśli objawy te pojawią się jakiś czas po spożyciu mleka i produktów zawierających mleko, jest tego duże prawdopodobieństwo. Dlaczego pojawia się taka patologia i czy można jej uniknąć? Rozwiążmy to zastanawiając się najpierw nad tym, czym właściwie jest laktoza i jakie jest jej znaczenie.

Jak powstaje nietolerancja laktozy?

nietolerancja laktozy - badania laboratoryjneLaktoza to inaczej cukier mleczny, czyli to substancja występująca w mleku ssaków i ludzi. Rola laktozy w organizmie jest ogromna, ponieważ wspomaga wchłanianie niektórych minerałów, w tym wapnia, w jelitach, a także sprzyja reprodukcji niezbędnych dla organizmu pałeczek kwasu mlekowego. Normalnie u wszystkich niemowląt laktoza jest rozkładana w jelicie cienkim przez specjalny enzym – laktazę. Wraz z wiekiem ilość laktazy w organizmie niektórych osób spada. Dietę współczesnego człowieka trudno sobie wyobrazić bez nabiału, a obecność tego enzymu w organizmie jest niezwykle ważna dla prawidłowego procesu trawienia. Nietolerancja laktozy występuje, gdy laktaza jest całkowicie nieobecna lub niewystarczająca. Zadaniem tego enzymu jest udział w przemianie laktozy w jelicie cienkim do glukozy i galaktozy. Te węglowodany są w stanie przeniknąć przez ścianę jelita do krwiobiegu. Przy braku lub braku laktazy nieprzerwany cukier mleczny dostaje się do jelita grubego, gdzie staje się pożywką dla żyjących tu bakterii. W wyniku przetwarzania laktozy przez bakterie powstaje dwutlenek węgla, metan, wodór i woda. Gazy powstające w świetle jelita grubego rozciągają jego ściany, powodując wzdęcia i ból w nim, a woda powoduje rozwój biegunki. I na tym właśnie polega nietolerancja laktozy – Badania laboratoryjne mogą przyczynić się do szybkiej diagnozy tego schorzenia. Ryzyko rozwoju tej patologii zwiększają takie czynniki, jak wiek, pochodzenie etniczne. Testy genetyczne mogą zidentyfikować geny, które blokują produkcję laktazy. Jednym z najczęstszych pośrednich testów na nietolerancję laktozy jest między innymi test obciążenia laktozą.

Pierwotna hipolaktazja jest rodzajem normy, a nie chorobą, dlatego nie ma swoistego leczenia tej postaci nietolerancji laktozy, ale należy przestrzegać diety bezlaktozowej. Wtórna nietolerancja laktozy jest korygowana w leczeniu choroby podstawowej, która doprowadziła do jej rozwoju. Przyjmowanie brakującego enzymu w postaci tabletek i kropli musi być połączone ze zbilansowaną dietą opracowaną przez dietetyka.