Odpowiednia pensja dla kierowcy

Większość transportu na świecie odbywa się w ruchu kołowym. Transport drogowy zabezpiecza przewożenie różnego rodzaju materiałów po całym świecie. Jest on o wiele lepszy od innego rodzaju transportu ponieważ może dotrzeć praktycznie wszędzie. Przy czym przewożone dostawy dostarczane są szybko i bezpiecznie z jednego punktu do drugiego. Pracę tą wykonuje świetnie do tego przygotowana kadra pracownicza. Zazwyczaj porusza się ona zarówno w kraju jak i za granicą. Kierowca zawodowy zazwyczaj prowadzi wędrowny tryb życia.

Jak wyliczyć pensję kierowcy?

prawidłowe rozliczanie milogDlatego też jest to praca niezwykle trudna i wymagająca ogromnego poświęcenia. Analizując czas pracy kierowcy zawodowego widzimy że większość czasu spędza poza domem. Bo zarówno aktywna praca jak i wypoczynek nawet trwający czasami kilka dni odbywa się poza domem, najczęściej gdzieś w trasie. Wówczas kierowca spędza czas wolny w kabinie w pojedynkę lub z drugim kierowcą dodatkowo mając pod opieką aktualnie przewożony transport. Jak więc widzimy nie jest to komfortowa sytuacja. Praca taka wymaga wielu wyrzeczeń, samodyscypliny i dyspozycyjności. Często nawet dni ustawowo wolne czy okres świąteczny kierowcy spędzają poza domem z daleka od rodziny. Dlatego też praca taka wymaga odpowiedniego wynagrodzenia. I o tym właśnie pomyśleli nasi zachodni sąsiedzi. To oni właśnie wprowadzili ustawę o płacy minimalnej tak zwany milog. Ustawa ta dotyczy wszystkich rodzajów pojazdów ciężarowych znajdujących się na terenie Niemiec. Weszła ona w życie pierwszego stycznia dwa tysiące piętnastego roku i mówi o minimalnym wynagrodzeniu za godzinę pracy, jest to kwota nie mniejsza niż osiem i pół euro. Stawkę taką mają otrzymać od swoich pracodawców wszyscy kierowcy przebywający ze swoim transportem na terenie Niemiec.  Jest to stawka za każdą godzinę spędzoną  na terenie tego kraju, za prawidłowe rozliczanie milog odpowiedzialność ponosi pracodawca. Zatrudnia w tym celu odpowiednich pracowników takich jak spedytorzy i księgowi którzy są zobowiązani do prawidłowego naliczania pensji dla kierowcy.

Wprowadzenie ustawy o płacy minimalnej to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu ciężka praca kierowcy została dostrzeżona i odpowiednio wynagrodzona. Ważnym elementem jest tylko to, aby wszyscy właściciele firm transportowych uczciwie się z tego obowiązku wywiązywali. Jeżeli kierowca czuje się oszukany lub wykorzystany zawsze może skorzystać z pomocy i wsparcia Państwowej Inspekcji Pracy i wielu innych służb które powołane są po to, by chronić jego interesy.