Płyty izolacyjne PIR

 

Współczesne budownictwo to branża, która rozwija się bardzo szybko i czerpie garściami z najnowszych komponentów i technologii. Przy budowie dużych obiektów przemysłowych, magazynowych, handlowych i sportowych odchodzi się od pracochłonnych tradycyjnych technologii murowanych. Coraz częściej stosuje się lekkie płyty warstwowe do budowy całych obiektów. Są one bardzo cenione jako trwałe pokrycia dachowe oraz przy budowie obiektów chłodniczych i mroźni. Ich szczególną zaletą jest bardzo wysoka odporność na czynniki biologiczne takie jak mchy, porosty i glony oraz na gryzonie. 

Rodzaje płyt warstwowych PIR

gładka płyta warstwowa pirKonstrukcja płyt warstwowych opiera się trwałym połączeniu dwóch rodzajów materiałów, jest to blacha i medium izolacyjne. W branży produkującej płyty warstwowe blachy nazywane są okładzinami, a izolacja stanowi tzw. rdzeń. Okładziny blaszane wykonane są z blach nierdzewnych pomiędzy, którymi umieszczany jest rdzeń. Jednymi z najlepszych pod względem stopnia izolacji termicznej i akustycznej są płyty warstwowe PIR, w których warstwa izolacyjna jest wykonana z pianki poliizocyjanouretanowej. Pianka jest sztywna dzięki czemu cała płyta warstwowa jest bardzo stabilna. Z linii produkcyjnych schodzą różnorodne rodzaje płyt warstwowych o wielorakim przeznaczeniu. Do wykonywania ścian wewnętrznych i zewnętrznych świetnie nadaje się gładka płyta warstwowa PIR o odpowiednim zabezpieczeniu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w przypadku ścian zewnętrznych. Z podobnym lub większym rygorem zabezpieczane są płyty warstwowe PIR przeznaczone do krycia dachów. Produkcja płyt warstwowych przebiega w taki sposób aby już na tym etapie dokonać dwustronnego frezowania pianki oraz wyznaczyć punkty montażowe. Taka konstrukcja pozwala na uniknięcie po montażu mostków termicznych. Dzięki takiej konstrukcji i wprowadzeniu systemowego montażu układanie płyt przebiega bardzo sprawnie i szybko. Płyty warstwowe są konstruowane z blach płaskich, trapezowych i falistych. Producenci wytwarzają płyty o różnorodnej grubości pianki tak aby dopasować klasę izolacji termicznej do potrzeb inwestycji. Płyty dostępne są również w bardzo różnych kolorach. Ogromna ich zaleta to bardzo wysoka klasa przeciwpożarowa co ze względów bezpieczeństwa obiektu jest niezmiernie ważne.

Wybór płyt warstwowych PIR do pokrycia dachów jest decyzją bardzo słuszną. Ich stopień izolacji termicznej jest nawet o 70% wyższy niż innych tradycyjnych materiałów np. wełny mineralnej. Są one bardzo odporne i trwałe. Przy budowie całych obiektów wykorzystując płyty izolacyjne PIR uzyskuje się konstrukcję bardzo lekką, którą można umiejscowić na gruntach o małej zwięzłości gdzie nie byłoby możliwe postawienie obiektu murowanego. Poza tym trwałość płyt warstwowych PIR jest tak duża, że nie wymagają one remontów i napraw przez długie lata. Aby zapoznać się z całym szerokim spektrum zastosowań i zalet płyt warstwowych należy odwiedzić strony internetowe licznych producentów.