Sprawdzone instalacje grzewcze do dużych pomieszczeń

Instalacja grzewcza, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle, jest elementem pochłaniającym największe koszty. Jednak koszty samej instalacji nie są tak ważne, jak koszty, które będziemy ponosić na jej eksploatację. Warto zatem zadbać, aby ogrzewanie było energooszczędne przy odpowiedniej wydajności systemu. Jest to szczególnie ważne w przemyśle, gdzie niewłaściwie dobrane ogrzewanie będzie nieefektywne i drogie w użytkowaniu.

Jak skutecznie i tanio ogrzać halę?

ogrzewanie haliNie jest problemem ogrzać mieszkanie, czy nawet dużej powierzchni użytkowej dom. Problem zaczyna się wtedy, gdy w grę wchodzi ogrzewanie hali. Hale produkcyjne, magazynowe, sklepy wielkopowierzchniowe, banki, kościoły czy dworce, to ogromne powierzchnie, których ogrzanie stanowi duże wyzwanie dla inwestora. W tak wysokich i tak dużych pomieszczeniach tradycyjne ogrzewanie oparte na grzejnikach zupełnie się nie sprawdzi. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze kieruje się ku górze, dlatego w wysokich obiektach starty ciepła będą ogromne. Ogrzewanie hali, czy innego dużego obiektu zależne jest przede wszystkim od jego przeznaczenia. Pod uwagę należy wziąć fakt przebywania w nim ludzi, częstego otwierania drzwi, zachodzących w nim procesów produkcyjnych, które nierzadko wymagają określonych warunków. Pod względem nośnika ciepła, ogrzewanie dużych powierzchni możemy podzielić na powietrzne, promieniowanie cieplne i ogrzewanie konwekcyjne, przy czym to ostatnie nie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, a jedynie w pomieszczeniach niskich i długich, jak np. tunele. Ogrzewanie powietrzne wiąże się z z stosowaniem nagrzewnic, czyli urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Ich atutem jest możliwość chłodzenia latem. Powietrze przepływające przez nagrzewnicę opływa wymiennik ciepła, w ten sposób się ogrzewając, następnie ciepłe powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Nagrzewnica może być zasilana przez wodę, gaz, olej lub energię elektryczną. Innym urządzeniem sprawdzającym się w ogrzewaniu dużych obiektów jest promiennik ciepła. Jego największym atutem jest fakt, że nie ogrzewa on powietrza w pomieszczeniu. Promieniowanie cieplne jest wysyłane bezpośrednio do znajdujących się na hali przedmiotów i ludzi. Pozwala to w dużym stopniu ograniczyć straty ciepła.

Nie tylko rodzaj instalacji grzewczej, jaką wybierzemy jest ważny. Równie ważna jest odpowiednia izolacja termiczna budynku. Ograniczenie strat ciepła do minimum będzie miało ogromny wpływ na energooszczędną pracę ogrzewania. Szczególną uwagę należy zwrócić także na sposób sterowania instalacją grzewczą i podporządkować jej pracę do panujących warunków i bieżących wymagań.