Modele waporyzatorów do domu i w podróży

Waporyzacja to dość popularne i często używane słowo, szczególnie w pewnych kręgach miłośników używania suszonych mieszanek ziołowych. Jeszcze kilka lat temu jedyną opcją na delektowanie się ulubionymi ziołami w postaci wziewnej, było ich palenie. Obecnie możliwość waporyzacji zdecydowanie wypiera klasyczne podejście do palenia ziół, szczególnie ze względu na zerową szkodliwość dla zdrowia, czego o paleniu nie można powiedzieć. Główne zagadnienie, jakie dotyczy waporyzacji, to wybór odpowiedniego sprzętu.

Waporyzatory – różnorodność modeli

waporyzatorNa początku swojej przygody z waporyzacją ciężko jest zdecydować się na konkretny model potrzebnego urządzenia. Tym bardziej, że waporyzator to zarówno model przenośny, jak i stacjonarny, konwekcyjny lub kondukcyjny, sesyjny lub on-demand. Który z nich wybrać? Zależy to przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika. Pierwszy podział na modele stacjonarne i przenośne dotyczy tego, gdzie najczęściej będziemy używać urządzenia. Jeżeli należysz do domatorów i to właśnie w domu lubisz raczyć się swoimi ziołami, model stacjonarny będzie dla Ciebie idealny. Waporyzator ten wymaga źródła prądu, jest też dużo większy, niż model przenośny. Ten z kolei mieści się w dłoni, nie rzuca się w oczy, przypomina elektronicznego papierosa, dlatego używając go na ulicy, nie będziemy zwracać na siebie uwagi, a to często istotna kwestia. Modele przenośne zasilane są akumulatorami, dlatego aby uniknąć rozczarowania, warto mieć przy sobie dodatkową baterię. Jeśli zatem pragniesz mieć dostęp do swoich ziół gdziekolwiek się akurat znajdujesz, wybierz model przenośny. Drugi podział waporyzatorów dotyczy sposobu podgrzewania suszu. Modele kondukcyjne podgrzewają zioła poprzez bezpośredni kontakt z rozgrzanymi ściankami komory grzewczej. Konwekcja natomiast polega nagrzewaniu mieszanki za pomocą strumienia gorącego powietrza. Trudno powiedzieć, która metoda jest lepsza. Kondukcja to bardzo szybkie podgrzewanie, prosta budowa oraz przystępna cena. Konwekcja natomiast to lepsza wydajność, nieco lepszy smak, lecz dłuższy czas nagrzewania, oraz wyższa cena urządzenia.

Ostatni podział waporyzatorów wyróżnia urządzenia sesyjne, które sprawdzają się w sytuacji, kiedy mamy zamiar zużyć całą załadowaną do komory grzewczej ilość materiału, oraz modele on-demand. Te drugie z kolei są idealne do dwóch szybkich dymków w biegu. Pozwalają na lepszą oszczędność ziół, ponieważ podgrzewają je jedynie w momencie inhalacji, a zaraz potem szybko się schładzają.