Wielki boom budowlany – automatyka budynków

 

W XXI wiek określany jest słusznie mianem IV rewolucji przemysłowej. Niebywale szybki i efektywny rozwój informatyki oraz robotyki sprawił, że świat w zaskakującym tempie zaczął wykorzystywać nieograniczony potencjał systemów sterujących w życiu codziennym. Jednym z filarów rozwoju jest m. in. koncepcja Inteligent Smart Building, w myśl której współczesny świat ma stanowić płaszczyznę współdziałania pomiędzy rozwojem techniki- czynnikami społeczno- ekonomicznymi a jednoczesnym wykorzystaniem potencjału środowiska naturalnego.

Jak sprawnie kontrolować automatykę instalacji?

automatyka budowlanaDzięki dynamicznemu rozwojowi techniki modernizacja systemów budowlanych umożliwia wdrażanie coraz to nowych, imponujących rozwiązań z zakresu automatyki oraz informatyki. Te ultranowoczesne metody usprawniania działań w zakresie budownictwa stanowią oś integralności w kontroli oraz zarządzaniem poszczególnych inteligentnych instalacji. Aby móc w pełni sprawnie koordynować pracę poszczególnych algorytmów odpowiedzialnych m. in. za pracę takich procesów jak systemy sterowania oświetleniem czy roletami, automatyka bram, możliwość programowania instalacją grzewczą i wiele, wiele innych konieczne jest stworzenie niezależnego, samouczącego się algorytmu odpowiedzialnego za pracę poszczególnych systemów. Żeby stworzyć inteligentny system sterujący, niezbędne jest określenie poszczególnych obszarów działania, takich jak: dostosowanie do warunków atmosferycznych z uwzględnieniem temperatury i tzw. funkcji “otwartego okna”, niezależnie i sprawne działanie systemów bezpieczeństwa, takich jak instalacje przeciwpożarowe oraz optymalna koordynacja systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w zakresie rozwiązań takich jak automatyka budowlana. Ponadto ważne jest, aby w zakresie projektowania tego typu rozwiązań zagwarantować sobie m. in. stały dostęp do źródeł energii odnawialnej, które będą stanowiły dla nas gwarancję na wypadek potencjalnych awarii. W trakcie wybierania projektu wymarzonego domu lub mieszkania warto rozważyć rozszerzenie projektu o takie rozwiązania jak np. instalacja paneli fotowoltaicznych, które pozwolą na generowanie energii elektrycznej pochodzącej z promieni słonecznych, czy wszelkiego rodzaju kolektorów, działających na tożsamej zasadzie.

Badania oraz doświadczenia naukowe w zakresie automatyki budynków poddawane są ciągłym modernizacjom, które mają na celu bezpośrednie ich usprawnianie. Niewątpliwie cieszy fakt, iż rozwój nowych technologii stanowi także płaszczyznę współdziałania oraz poszanowania dla dóbr naturalnych, przez co interakcje na linii gospodarka- człowiek- środowisko mają szansę wkroczyć w nowy wymiar strategii na drodze do osiągnięcia celi strategicznych w dobie zrównoważonego rozwoju.